Jak wybrać karmę dla kocich seniorów?

Dodano:2016-09-05

Dieta kociego seniora, tak jak w przypadku kociąt, jest bardzo specyficzna i musi obfitować w określone składniki odżywcze. Sam proces starzenia może przebiegać u każdego kota inaczej, w dużej mierze zależy od dotychczasowej kondycji kondycji zwierzęcia, dotychczasowej diety oraz warunków w jakich nasz pupil przebywa.

 

Do około 7 roku życia koty zachowują pełną sprawność, są pełne energii i bardzo dobrze wyglądają. Pierwsze siwe włoski jeszcze mogą się nie pojawiać, ale sierść nie jest tak miła w dotyku i błyszcząca jak zazwyczaj. Na zewnątrz nie widać dużych zmian, jednakże w organizmie kota następują zmiany komórkowe. Widocznie zauważalne może być spadek aktywności u kotów, a także zwiększona ilość snu i odpoczynku. Nasi pupile często szybciej przybierają na wadze z powodu mniejszej ilości ruchu oraz spowolnionego metabolizmu. Karma dla kotów na tym etapie życia powinna obfitować w wiele składników odżywczych jak witaminy, kwasy tłuszczowe omega 6, które dbają o dobrą kondycję sierści, kwasy tłuszczowe EPA-DHA, które chronią wzmacniają stawy, a także fosfor, który wspomaga funkcjonowanie nerek. Ważne też aby kaloryczność karmy nie była wysoka, co zapobiegnie nadwadze.

 

Polecane produkty:

 

Karma sucha:

ANIMONDA RAFINE CROSS SENIOR

ROYAL CANIN INDOOR +7

SANABELLE SENIOR

 

Karma mokra:

ANIMONDA CARNY SENIOR

ANIMONDA RAFINE SOUPE SENIOR

ROYAL CANIN INSTINCTIVE +7 W GALARETCE

 

Po 12 roku życia w kota zaczynają być coraz bardziej widoczne objawy starzenia jak zanikanie masy mięśniowej, dużo mniejsza aktywność, bardzo często spowodowana bólem stawów, widoczne pogorszenie się stanu skóry i sierści, a także dużo mniejszy apetyt. Wydolność organizmu jest też niższa, a poszczególne układy w ciele kota przestają działać prawidłowo. Starsze koty są bardzo często wybredne jeśli chodzi o karmę, ponieważ powoli zanikają zmysł węchu i smaku. W przeciwieństwie do karm dla kotów 7+ karma dla kotów 12+ powinna mieć zwiększoną kaloryczność, która chroni przed utratą wagi. Dodatkowo karma powinna zawierać kwasy tłuszczowe EPA-DHA oraz fosfor.

 

Polecane produkty:

 

Karma sucha:

ROYAL CANIN AGEING +12

 

Karma mokra:

ROYAL CANIN AGEING +12 W GALARETCE

 

Odpowiednie żywienie kotów dojrzałych jest bardzo ważne. Zbilansowana dieta przyczyni się do zachowania dobrego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej.

Udostępnij: