Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?

Dodano:2016-05-11
Kategorie:Zdrowie

Sezon na kleszcze można uznać otwarty już wczesną wiosną i na nieszczęście nasze i naszych pupili trwa on często do końca listopada. Te niewielkich rozmiarów pajęczaki chowają się na końcach źdźbeł trawy lub od spodu liści wielu roślin i tam czekają na swoje ofiary. Dzięki specjalnemu organowi są w stanie wyczuwać ciepło, wilgoć, a także zapach dzięki czemu bardzo łatwo są w stanie namierzyć zwierzę i przejść na jego sierść.

Do tej pory uważano, że kleszcze stanowią zagrożenie jedynie w lasach i wysokich łąkach, jednakże w ostatnich latach możemy zauważyć coraz więcej przypadków łapania kleszczy w trakcie codziennych spacerów w mieście. Najczęściej umiejscawiają się w miejscach najmniej widocznych jak pachwiny, pod pachami, pod brodą czy za uszami. W przypadku psów z długą sierścią namierzenie kleszcza może być jeszcze trudniejsze.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze żywią się krwią i za pomocą aparatu gębowego ssą krew jednocześnie wpuszczając w obieg krwionośny toksyny. Niestety nie da się zauważyć u zwierzęcia żadnych objawów jak swędzenie czy niepokój ponieważ ślina kleszcze znieczula dany fragment ciała pupila.

Najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są:

  • Babeszjoza – objawy: osłabienie, gorączka, zmniejszony apetyt. Bardzo niebezpieczna choroba, bez interwencji weterynarza może się nawet skończyć śmiercią zwierzęcia.
  • Borelioza – objawy: bolące stawy, gorączka, utrata apetytu. Występuje rzadko, tylko u psów.
  • Erlichioza – objawy: gorączka, osłabienie, uszkodzenie nerek, utrata apetytu.
  • Haemobartenelloza – objawy: utrata apetytu, żółtaczka, zwierzę staje się apatyczne. Występuje bardzo często.
  • Tulariemia – objawy: zapalenie spojówek, powiększenie, a także martwica i ropienie węzłów chłonnych.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu – objawy: gorączka, osłabienie, utrata apetytu. Często trwa kilka tygodni, rzadko bywa śmiertelna.
  • Gorączka plamista – objawy: gorączka, utrata apetytu, bóle mięśni oraz stawów, a także wymioty.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przeglądanie psa po każdym spacerze jest niezbędne ale często może być nieskuteczne, zwłaszcza jeśli nasz pupil ma dłuższą sierść lub jest niespokojny i nie daje nam się sprawdzić. Istnieją dwie metody zabezpieczenia zwierzęcia przed kleszczami, warto je stosować jednocześnie, aby ochrona była pełna, a nasz pupil cieszył się zdrowiem.

  1. Obroża dla psów – substancja zawarta w obroży skutecznie chroni przed kleszczami, pchłami, a także ich larwami. Działa insektobójczo, a także nie dopuszcza do rozwoju larw. Uwalnia się w trakcie noszenia i zabezpiecza skórę naszego zwierzęcia. Działa natychmiast po założeniu. Występuje także w wielu wariantach wielkościowych, dzięki czemu możemy idealnie dobrać ją do naszego psa. Zalecany czas noszenia: max. 4 miesiące w przypadku ochrony przed kleszczami.
  2. Preparat „on spot”, który aplikowany jest na kark w wzdłuż grzbietu zwierzęcia. Działa insektobójczo, a także zapobiega przed rozwojem larw i pcheł. Zaleca się stosować co 4 tygodnie.

Polecane preparaty:



Obroża przeciw kleszczom
Obroża przeciw kleczom

Preparat przeciw kleszczom
Preparat przeciw kleszczom

Warto pamiętać, że zabezpieczając naszego pupila przed kleszczami zapewniamy mu bezpieczny byt, ponieważ choroby przenoszone przez kleszcze mogą być bardzo niebezpieczne, nie tylko dla jego zdrowia, ale także życia. 

Udostępnij: